11.10.09

Laste huviharidusest ehk siis eelnevast (10. okt) postitusest pisut põhjalikumalt

Edastan missioonitundega, kuid hetkel tuleviku suhtes mureliku tantsutõpetaja kirja:

Kas olete mõelnud, et MASU tingimustes kaob lastel ära võimalus käia tantsimas, laulmas, musitseerimas, näitlemas, joonistamas–maalimas, meisterdamas ja leiutamas? See on kohe-kohe juhtumas!

25. juunil 2009.a, vahetult peale suvevaheaegade algust, võeti Tallinna Linnavolikogus vastu otsus tunnistada kehtetuks 27. jaanuari 2005. a määrus nr. 1 "Erahuvialakoolide toetamise kord" ja kaotati seni kehtinud pearahasüsteem. Otsusest otseselt mõjutatud erahuvikoolid said sellest kõigest teada meedia vahendusel – linn meid menetluse käigust ei teavitanud, rääkimata vastu võetud otsusest. Riigi keerulises majanduslikus olukorras tuleb demokraatlikus riigis kokku kutsuda kõik osapooled ja teha rahade ümberjaotamine, mitte ühtedelt 100% ulatuses kõik ära võtta.

Tallinnas tegutseb 10 munitsipaalhuvikooli ja 27 erahuvikooli. Hetkel on pealinnas tekkinud olukord, mis võib viia erahuvikoolide sulgemiseni. Väga paljud lapsed käivad nii munitsipaal- kui erahuvialakoolis, seega mõlemate tegevus on vajalik. Peame ebanormaalseks olukorda, kus lapsevanem maksumaksjana maksab esmalt kohustuslikus korras 100% kinni munitsipaalhuvikoolide töö ning seejärel 100% konkreetse erahuvikooli tegevuse, mille õppetöös tema laps osaleb. Huvihariduse pearaha peab liikuma lapsega kaasa olenemata huvikooli omandivormist. Täiendavad investeeringud kooli arendusse ja majandamisesse teeb loomulikult kooli pidaja, nii nagu see ka praegu on.

Erahuvikoolid on aastate jooksul tekkinud niššidesse, kus varasemalt olid tühimikud. Olemas olnud munitsipaalhuvikoolide tegevuste nimistus puudusid teatud suunitlused, mida entusiastlikud loovisikud hakkasid tasapisi täitma. Erahuvialakoolid lähtuvad reaalsest olukorrast riigis ja pole orienteeritud vaid varakate vanemate lastele. Erahuvikoolid VÕIMALDAVAD HUVIHARIDUST VÕRDSELT KÕIGILE ning pole loodud materiaalsete kasumite saamise eesmärgil, nagu ekslikult arvatakse. Eesmärgiks on meie laste igakülgne arendamine iseseisvalt, kriitiliselt ja loovalt mõtlevateks kodanikeks. Kas Tallinna tänane linnavõim pelgab otsustusvõimelisi kodanikke?

Aastaid toimunud lobitöö ja taotlemise tulemusena hakkas Tallinna linn 2005. aastast ka erahuvikoole toetama pearahasüsteemiga, mis oli küll väiksem munitsipaalkoolide omast, kuid oluliseks abiks ja toetuseks laste ja koolide arendamisel.

Erahuvikoolid on teinud investeeringuid, ehitanud üles koolid ja õppesüsteemid, leidnud kindla õppijate võrgu ja stabiilse järelkasvu. Seda kõike tänu arvestusele, et seni stabiilselt toiminud pearahasüsteem eksisteerib edasi ja täiustub aja jooksul. Teame tagasisidele ja statistikale toetudes, et erahuvikoole ja nende poolt pakutavat õpet on Tallinna elanikele vaja ning meie tööga ollakse väga rahul.

Olukorras, kus Tallinna Linnavalitsus lõpetas erahuvikoolide toetamise, pole siiski õpilaste osakaal vähenenud, vaid raha puudusel on koolid sunnitud ühendama õppegruppe ning vähendama valikursuseid. Nagu enamik organisatsioone ja ettevõtteid, oleme kärpinud palkasid ja koondanud pedagooge, kuid ots-otsaga koolid sellegipoolest kokku ei tule, see on selge! Linnapoolne pearahasüsteem on aidanud eelnevatel aastatel toime tulla, kuid täna seisame silmitsi küsimusega: „olla või mitte olla“.

Kui meie prioriteetide hulka kuulub jätkusuutlik ja vaimselt terve järelkasv, peaks huvihariduse rahaline toetamine olema kindlalt fikseeritud kohaliku omavalitsuse eelarves, mitte olema manipuleeritavaks teemaks poliitilises võitluses.

Kui meie tallinlastena laseme kaotada erahuvikoolid, siis
• Ca 4 000 last pealinnas kaotavad endale sobiva arenemiskeskkonna;
• töökoha kaotab ligikaudu kakssada erahuvikoolide töötajat;
• kasvab töötute hulk pealinnas ja maksumaksjaid jääb veelgi vähemaks;
• pealinna eeskujul on ohustatud kõikide Eesti erahuvikoolide tegevus ja huvihariduse jätkusuutlikkus.

Alustasime allkirjade kogumise, kus kutsume inimesi toetama erahuvikoolide pearahade taastamist. Toeta Sinagi huvikoole aadressil: http://huviharidus.lkkk.ee/


Alla on kirjutanud kõik alljärgnevad Tallinna erahuvikoolid:

Arsise Kellade Kool
Dharma Huvikool
Eesti Tantsuagentuuri Tantsukool
Fine 5 Tantsukool
Kaari Sillamaa Kaunite Kunstide Kool
Laste ja Noorte Erakool „Loovus“
Lasteekraani Muusikastuudio Koorikool
Laulu- ja Tantsukool WAF
Maire Eliste Laulustuudio
Meero Muusik
Midrimaa Huvikool
Musamari
Sally Stuudio kunstikool
Stuudio „Sonare“ Huvialakool
Stassi Tantsustuudio
Tantsukool Semiir
Tantsukool Noor Ballett
Tantsustuudio Let`s Dance
Tantsustuudio Todes

No comments:

Post a Comment