13. veebruari “Ekspressis” ilmus Maris Sanderi stoori poolteist aastat töötuna olnud Emmanuelist, kes peab kuus hakkama saama 2009-kroonise töövõimetuspensioniga. Kirjutis on sisukas, sisaldades groteskseid momente nii toimetulekutoetuse taotlemisest kui firma likvideerimise keerukusest – kallidusest, ent see tuli alles loo lõpupoole, lugu ise algas lausega: “Emmanuel (53) on tööd otsides saatnud välja üle tuhande CV” – seega siis pooleteise aasta jooksul keskeltläbi 55 elulookirjeldust kuus?! Ja tõepoolest, Emmanuel (sõprade jaoks Emil) tunnistab, et on vaid mõni harv päev, mil ta ei saada välja ühtegi CV-d, headel päevadel läheb teele kolm-neli–viis kandideerimisavaldust. 2008 a. pani ta päevas teele aga kümme kuni viisteist CV-d.
Emil ise arvab, et üheksal juhul kümnest reklaamitavast ametist on töötegija siseringist juba leitud: “Portaalidest tulevad vastused on automaatvastused, sõna-sõnalt, koma-komalt identsed. Ja kui poolteist aastat tagasi veel kümnele CV saatmisele tuli kaks-kolm eitavat vastust, siis nüüd hea, kui on üks “ei” kahekümne peale.” Kommentaariumis arvatakse, et CV-d rändavad pikema jututa prügikorvi peale 53-aastase mehe sünniaasta nägemist, või siis ambitsioonikusest tuleneva palganumbrini jõudes. Ise aga arvan, et sellise padupostitamise puhul piisab personalitöötajale kandidaadi ees- ja perekonnanime läbilugemisest, kuna nad on omal nahal kogenud CV-keskuse õppevideos kujutatud situtatsiooni halvasti algavast tööintervjuust: “Niisiis soovite meile tööle tulla?” - “Mine tea jah: eks neid CV-sid ole ikka siia-sinna küll ja küll saadetud”.
Kommentaariumist leiab ka mitu asjalikku soovitust ise kohale minna – see toimib kindlasti: esiteks saab personalitöötaja vestluse käigus esitada täiesti elusuuruses kandideerijale esitada täpsustavaid küsimusi tööandjale huvipakkuvate detailide kohta, mida ehk elulookirjeldusest välja ei loe, teiseks näitab see kandidaadi tõsist huvi pakutava töökoha vastu. Omadest kogemustest tean lisada, et sama efektiivne on ka helistamine või meili saatmine koos motivatsioonikirjaga ning koos ettepanekuga pakkuda välja intervjuuks sobiv aeg – sellisel puhul jääks ära isikliku kohaleilmumisega kaasnev “äkitselt sissesadamise” situatsioon. Mõlemad moodused on head: igatahes on personalitöötaja teadlik sellest, et kandideerija on konkreetsest tööpakkumisest tõepoolest huvitatud, kuna võtab ette midagi enamat kui klikkamine kusagil tööotsinguportaalis tööpakkumise all olevale nupule “soovin kandideerida”. Tõsi – otsekontakt võib anda ka vastupidise efekti: sageli pöördutakse peronaliotsingufirma poole just eelvaliku tegemiseks, s.t. selekteerimaks välja konkreetsele töökohale sobivad kandidaadid, kellega peale personaliotsingu eelvalikut tegeleb juba konkreetse ettevõtte personalijuht.
Selles osas, et et üheksal juhul kümnest reklaamitavast ametist on töötegija siseringist juba leitud, ei saa Emiliga kohe kuidagi nõustuda: eraettevõtja ei saa endale lubada ettevõtte palgafondist sellise “onupoja” poputamist, kes vakantsele ametikohale oma kutseoskuste või muu poolest kohe kuidagi ei sobi, väljaspool erasektorit paneb asjad paika Avaliku teenistuse seadus. Jah – erasektor eelistab tõesti mõnikord tuttavate tuttavaid, ent seda eelkõige riski vähendamiseks, ütleb ju Murphy seaduski, et personali värbamine on lootuse võit kogemuse üle. “Mees tänavalt” võib olla kuitahes sobiv kandidaat, kuna vastab tööintevjuul igale küsimusele: “Jah – just minu rida!”, tuttav oskab aga tuttava kandidaadi kohta juba enne intervjuud anda sedalaadi pealtnäha pealiskaudset lisainfot, kas on tegemist solistiga või meeskonnamängijaga, kas teeb tulevane töötaja meelsasti ületunde või ei ole see näiteks kodustel põhjustel võimalik, kas käib ta vabal ajal kalal või mängib meelsamini malet – ühesõnaga: anda pildi isiksusest tervikuna.
Niipalju siis CV-de saatmisest; CV enda kirjutamise kohta lisan lähiajal mõned sellised soovitused, mida kursustel ei kuule, ent mis on tõestanud oma efektiivsust, ehk siis teisisõnu omal nahal järele proovitud.