Registreeritud töötute arv vähenes juba neljandat nädalat järjest; kevadist töötute arvu kahanemist ennustati ette juba IV kvartalis, ent siis seostati tööhõive tõusu hooajatööde algusega – ma ei tea, kuidas mujal, kuid Tallinna ja Harjumaa tööpakkumiskuulutuste hulgas hooajatöid küll eriti silma hakanud ei ole. Töötukassale edastatud vabade töökohtade arv jätkab samuti kasvu, Tallinna ja Harjumaa vakantside arv püsib aga aprilli algusest saati suht stabiilne, nädalane kõikumine püsib ±50 piires, lõppenud nädala +50 tähendab niisiis seda, et arvuliselt on pakkumisi sama palju kui kaks nädalat tagasi. Arv iseenesest ei ütle muidugi midagi: osa vakantse on paralleelselt üleval mitmes portaalis (Manpower OÜ: kontaktikeskuse töötaja jm), osa konkursse lõpevad ning algavad peagi uuesti (Temp Team: oskustööline turvavõrke valmistavasse ettevõttesse – eelmise konkursi lõpptähtaeg oli 19.04, järgmine algas 22.04 ja kestab kuni 22.05). Arvu järgi vaadates on CV-Online´s Tallinna / Harjumaale üleval oi kui palju tööpakkumisi - 935, kui aga sealt maha arvata töötukassale edastatud pakkumised, ei jää just palju järele – 333. Seda siiski öelda ei saa, et hooajatööd ei ole tööpakkumiste arvu kasvatanud – on küll, iseasi kus: reedese seisuga oli töötukassal vahendada 2373 töökohta, neist Eestis 1891, välismaistest vakantsidest valdav osa aga oligi turismi-hotellinduse alalt.
Viimase aja trendina olen tähele pannud tööpakkumiste lisandumist osalise koormusega töökohtadele, mida masu-eelsel ajal peeti pelgalt lisateenimisvõimaluseks, kuid praegusel ajal võiks ju täiesti tõsiselt kaaluda töötamist ühe täiskoormusega koha asemel kahel või enamal 0,5-koormusega kohal. See eeldab muidugi teatavat ajaplaneerimise oskust, miinusena lisandub ka sõiduaeg: kodunt tööle – sealt teisele tööle – sealt koju tagasi.
Sügisest saati kadunud olnud BLRT erinevate tütarfirmade tööpakkumised on tagasi, tingimused täpselt samad mis pool aastat tagasi: palk 16 100 krooni ja kontaktisik Jelena Ojala… Esimest korda hakkas BLRT massiliselt töökuulutusi avaldama enne ukraina keevitajate saabumist, järgmine kord enne hiinlaste värbamist: keda siis seekord oodata on?
Tööpakkumisi lapates hakkas silma ka üks huvitav (mitte töö)–pakkumine: M-Partner pakub koolitust, kuidas koostada CV-d, kuidas kandideerida, kuidas käituda tööontervjuul (ühesõnaga seda, mida vähemalt korra kuus tasuta täiesti kvaliteetsel kujul saab: töötute klubid, omavalitsuste ja erinevate sihtasutuste korraldatud infopäevad jpm.), kolmetunnise koolituse hinnaks on 275 krooni. Millegagi peab M-Partner ju tegelema, kuna nende põhitöö ehk personaliotsing piirdub praegu vaid ühe vakantsiga - rubriigis “Värsked tööpakkumised” juba kolmandat kuud ülevalrippuva välisturgude müügijuhi omaga. Erinevatel CV-kirjutamise koolitustel tasub aga käia: julgen omadest kogemustest kinnitada, et vähemalt ühe uue nipi õpib iga kord juurde ning “silmatorkav CV” ei ole enam paljas sõnakõlks – kolm aastat tagasi oli ühe tööotsija kohta kaks vakantsi, kaks aasta tagasi ühe vakantsi kohta kaks tööotsijat, praegust olukorda parem arvutama ei hakka.
No comments:
Post a Comment