Nagu juba tavaks, andis Harju maavanem korralduse peatada alkohoolsete jookidega kauplemine maakonnas alates 30. aprilli kella 14.00-st kuni 1. mai hommikuni kella 10.00-ni, ettepaneku korralduse väljaandmiseks tegid maavanemale Tallinna Linnavalitsus ja Põhja Prefektuur, ning politseipoolne ettepanek on täiesti põhjendatud: varasemate aastate praktika põhjal on joogimüügipiirang piiranud ka õigusrikkumiste arvu. Kummaline on aga Põhja prefektuuri pressiesindaja Puusepa põhjendus müügipiirangule Delfile antud intervjuus: “Et alkoholi kättesaadavus oleks alaealistele võimalikult raske” – kas vahepeal on vanuseline piirang kehtetuks muutunud ning mina olen ainus, kellel see märkamata on jäänud? Varude soetamist politsei pressiesindaja ei välista: “Need, kellel on vaba aja veetmiseks alkoholi vaja, saavad selle varakult varuda ja siis ei teki sellist viimase minutil alkoholi järele sõitmist, ise eelnevalt seda tarbinud olles” - kui alaealistel on ehkki raske, ent siiski võimalik alkoholi kätte saada, on neil ju samamoodi võimalik seda ka volbriööks varuda. Kui juba varumiseks läks, võib varumisplaani koostamisega vabalt kaasneda selline dialoog:
- “Palju me seekord võtame?”
- “A kui palju me eelmisel aastal ostsime?”
- “Kaks kasti”
- “Nujah, aga tookord jäi ju väheks…”
- “No võtame siis kolm kasti”
- “Ah, võtame kohe viis ära”
Niisiis on koju varumisel küll omad miinused (mis on olemas, see tuleb ka ära hävitada!), kuid siiski ka plussid: ei minda avalikku kohta johmas töllerdama (millega seatakse ohtu eelkõige iseennast) ja jäävad ära igasugused viinarallid (millega lisaks iseendale seatakse ohtu ka teiste liiklejate elu ja tervis).
Alaealistele peaks aga alkohol kättesaamatu olema mitte ainult volbriööl, vaid iga päev kuni täisealiseks saamiseni, siis poleks vaja ka sedasorti piiranguid: pressiesindaja Puusepa öeldut võib ju mõista nii, et kui keegi ei saa jooki osta, siis ei saa seda ka alaealised teha… Aga kui keegi “hea onu” enne kella kahte nolkidele liitrise noti poest välja toob – siis pole piirangust ju kasu tuhkagi? Samal põhjusel ei usu ma, et kiiruse piiramine Tallinnas liiklusõnnetuste arvu märgatavalt vähendaks: 40 km/h ehk 11 m/sek sõitev auto ei ole oluliselt ohutum kui 50 km/h ehk 13 m/sek sõitev, ohtlik on aga kvartalisiseses 30 km/h alas 80 km/h kimav pohhuist, kes teab, et vahelejäämise võimalus on minimaalne. Nii alaealistele alkomüügi kui liiklusohutuse puhul pole niivõrd tolku piiramisest ja karistuste karmistamisest – kõige tõhusamalt toimib teadmine vahelejäämise tõenäosusest; liikluse puhul ei oska kahjuks muud retsepti välja pakkuda kui politseid igale tänavanurgale või teede totaalset kaameratega katmist, alkomüügiga oleks asi pisut lihtsam – mida vähem müügikohti, seda lihtsam on nendes toimuvat jälgida.
Varuks soetamise kohta vast veel niipalju, et kuna volbriöö on igal aastal ühel ja samal kuupäeval, ei keela keegi kasvõi kuu aega varem oma jooki keldrisse valmis osta, ning kui keegi väidab, et jook ei seisa kuu aega keldris – just selliste tõttu kehtestataksegi piiranguid.
lakkekrantsid!öäck.või veel põhjendusi vaja.
ReplyDeleteah mina ka aru ei saa! kes tahab, see joob niikuiniii. kurb ainult, et kõik veel sellest piirangust ei tea, olen viimaste tundide jooksul liigagi paljusid informeerinud sellest, mille peale silmi pööritatakse.. mõnedel jääbki joomata.. või siis tuleb mängi taksoviin või alkolaenutus.ee :)
ReplyDelete